Günümüzde çoğu gençler manken ve model olma yolunda ilerlemektedir. Bazıları bu hayallerine kavuşsa da bazıları ise istedikleri sonuca varamazlar. Bununla beraber kilolu insanlar bu konuda kendilerini hep şanssız hissederler ve hayalleri mankenlik, modellik olsa da ayna karşısına geçtiklerinde bu hayalleri asla olmayacak diye düşünürler. Ülkemizin dışında fazlasıyla genişleyen büyük beden cast ajansları ülkemizde de boy göstermeye başlamıştır. Ancak bunu çoğu insan bilmemektedir, kilolu olmak manken ve model olmayacağınız anlamına gelmemektedir. Büyük beden cast ajansları kilolu, yüzü güzel olan insanları seçerek çekimler yapmaktadır. Ülkemizde tam olarak gelişim göstermemiş olan bu ajanslar Türk kadınlarının güzellik anlamının sadece zayıflıktan geldiğini düşünmektedirler. Ülkemizde fazlasıyla ciddi büyük beden model ajansların da eksik vardır. Bu yüzden yurt dışından mankenler getirilmektedir, buda ajansları uğraştırmakta ve maddi acıdan zarara sokmaktadır.

Günümüze kadar sıfır beden bayanların manken ve model olduğu günler geride kalarak, artık büyük beden model ajanslarının yardımıyla kilolu ve sağlıklı bir vücuda sahip insanlara iş imkanı sunulmaya başlanmıştır. Ülkemizde çoğu bayan bu konuda çekimserdir, işi yapanlar ise ek iş olarak modellik ve mankenlik yapmaktadır. Bu iş aslında ciddiye alınmalıdır, eli yüzü düzgün olmak yetmemektedir. Kolay ve basit bir meslek değildir, başka ülkelerde bu iş için özel ajanslar bile kurulmuştur. Ülkemizde yavaş yavaş büyüyen bu ajanslar çalışanlarının ücretlerini normal mankenlerle neredeyse aynı almaktadır, ortalama 1000 – 1500 dolar arasındadır. Eğer kilolarınız fazlaysa büyük beden model olmak istiyorum diyorsanız öncelikle 44 – 46 beden aralığında olmanız ön görülmektedir. Ölçüleriniz ise 104 – 86 – 112 civarında olmalıdır. Burada önemli olan yüz güzelliği ve duruşunuzdur. Herkesin bildiği gibi kilolu insanların çoğunun zaten yüzü genelde güzel olmaktadır, bu yüzden sizi engelleyecek hiç bir şey yoktur.

Büyük beden model olmak istiyorum diye düşünüyorsanız ve bu kriterlere  uyuyorsanız yapmanız gerek ilk şey model ve cast ajanslarının yaptığı başvuru formlarını doldurmanız gerekmektedir, ajansta artık sizinde bir yeriniz olmuş bulunmaktadır. Bu ajansların yaptığı projeler doğrultusunda size ulaşmaları kolay olmaktadır.