Cast Ajansları ve Çalışma Koşulları

Oyunculuğun temel basamaklarından biri olarak görülen cast ajanslarındaki çalışma koşulları da oldukça önemlidir. Fakat bu koşulları yeterince iyi anlamak için olaya farklı pencerelerden bakmak bir gerekliliktir.

Cast ajanslarının bir hizmeti veren kısmı vardır bir de hizmetten faydalanan kısmı. Ajansın hizmet veren kısmını beyin departmanı veya ana çalışanları olarak görmek mümkündür. Ajansların, gerekli şirketlerle olan temasları idari kadro elemanlar tarafından yapılmaktadır. Ayrıca bu alanda beyin olduğu kadar görünüm de önem taşımaktadır. Bircast ajansında çalışan bireyin nazik olması, düzgün diksiyona ve ortalama bir fiziğe sahip olması beklenmektedir. Kariyerlerin cast ajanslarında ilerleyerek oluşturmak isteyen öğrenciler için ajanslarda staj fırsatları da sunulmaktadır. Yönetim, reklamcılık, asistanlık, hakla ilişkiler ya da bu gibi bölümlerde okuyan kişiler ilgili yerlere yapılan başvurular neticesinde bu şanstan faydalanmaktadır. Cast ajanslarının pek çok ajanstan daha renkli ve daha sağlıklı bir çalışma ortamı sunduğu herkes tarafından kabul edilmektedir.

Ajansların çalışma şartları oyuncular veya oyuncu adayları için ise tamamen farklıdır. Bu farklılık oyuncu adayının kişisel yeteneklerine bağlı olarak da değişmektedir. Kişi çok talep gören yetenekli oyuncular arasına girmeyi başarmışsa onu zorlu günlerin beklediğini söylemek mümkündür. Çünkü oyunculuk yersiz, zamansız ve mekânsız bir meslektir. Mesleği gereği oyuncunun bir gün bir şehirde ertesi gün başka şehirde olması gerekebilmektedir. Oyunculukta karar kılmış kişilerin bu şartları göz önüne alması lazımdır. Fakat ortalama düzeyde bir oyuncu için çalışma şartlarının çok zor olduğunu söylemek mümkün değildir. Bireylerin hırsları ve azimleri aynı zamanda onların çalışma şartlarını da belirlemektedir.

Oyuncu adayları yan rollerde oynayarak, reklam filmlerinde yer alarak da pekâlâ geçimlerini sağlayabilecek kişilerdendir. Lakin kişiler zirvelerde yer almak hırsına sahiplerse bu durumun aksi düşünülmelidir. Çünkü bu tipte oyuncular sadece oyunculuk yapmamaktadır. Ajanslarının yönlendirmesi sayesinde çeşitli açılışlarda ve davetlerde de oyunculara rastlamak mümkündür. Bunun yanı sıra çekmiş oldukları filmlerin tanıtım organizasyonlarında yer almak da oyuncular için bir gerekliliktir. Bu tanıtımlar ise ülke içinde olduğu kadar ülke dışında da gerçekleşmektedir.