Oyunculuk Eğitimi Nerden Alınır?

Öncelikle oyunculuk vakit geçirmek için ya da ek iş olarak yapılmaz. Oyunculuk yapacaksanız bunu bir meslek olarak seçmelisiniz. Hayatınızı ona göne yönlendirip planlarınızı ona göre yapmalısınız. Oyuncu olurken eğer içinizde bu işe karşı sevgi yoksa çok zorlanırsınız bir süre sonra da bırakmak zorunda kalırsınız. Yani oyunculuk mecburiyetten yapılmaz, iş bulamadım oyunculuğa uğraşıyım düşüncesindeyseniz zaten hiçbir zaman ileriye gidemezsiniz.

Oyunculukta siz hayatınızı mesleğinize göre planlamalısınız. Televizyonlarda gördüğünüz oyuncuların size çok lüks ve rahat bir yaşamı var gibi gelebilir. Fakat öyle değildir. Günlerinin çoğunu setlerde uykusuz ve yorgun bir biçimde sürdürürler. Rol gereği ise bazen kahkaha atarlar bazen de hıçkıra hıçkıra ağlarlar. Rol gereği karşısında ki hiç tanımadığı biriyle evlenebilir hatta öpüşebilirler. Siz odada yalnız kaldıklarını sanırken o odada kameraman, yönetmen, ışık ekibi, görüntü ekibi ve set ekibi de ordadır. Buradan da anlaşılacağı üzere oyunculuğun da her işin olduğu gibi birçok zorluğu vardır.

Eğer ben bu işi yapmak istiyorum benim mesleğim oyunculuk olacak diyorsanız önce oyunculuk eğitimi almalısınız. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de eğitim olmazsa olmazdır. Nasıl bir işi yapmak için o bölümün üniversitesine gidiyorsanız oyunculukta da eğitimine gitmelisiniz. Gittiğiniz üniversiteler kalitesine göre ayrılıyorsa oyunculuk eğitimi veren yerler de kalitesine göre ayrılır. Başarılı olmak için en kaliteli yeri seçip orada eğitim görmeniz gerekir. Bunun için yapmanız gereken eğitim göreceğiniz yerdeki eğitmenleri araştırmayla başlamanızdır. Kursun geçmişi, şimdiye kadar başarıları özellikle çıkardığı oyuncu adaylarında başarılı olan isimler gibi faktörler çok önemlidir. En doğru yeri seçip eğitiminizi tamamladıktan sonra ben bu işi yaparım kendime güveniyorum diyorsanız, önceliğiniz Cast ajanslarına başvurmak olsun. Başvurduğunuz Cast ajanslarında yapımcılar ajanslar aracılığıyla size ulaşır ve uygun rolleri size sunar. Cast ajanslarında birçok teklif alabilirsiniz. Bu tekliflerden size uygununu seçebilir istemediğiniz olursa da red edebilirsiniz. Bu yüzden ajanslar oyuncu adayları için bir nimet olarak sayılmakta. Onlar sayesinde birçok yapımcı sizi görür ve yeteneklerinizi göstermek için fırsat bulursunuz.

Kaynak : http://www.cocukcastajansi.com/cast-ajans-gorusmeleri-nasil-gerceklesir/